Szeretnél macskát a lakásban, de még nem tudod, hogy ez mivel jár? Imádod a cicusokat, de nem akarsz meglepetéseket? Hogy segítsünk, négy pontba összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Allergia
Ha a család összes tagja áldását adta az új kedvencre, még akkor sem vagyunk közvetlenül a célegyenesben, hiszen számításainkat könnyedén keresztül húzhatja egy gyakori probléma. Az allergia.
Ideális esetben csak akkor döntünk a cicus befogadása mellett, ha nem érzünk legyűrhetetlen késztetést a prüszkölésre, ezért érdemes első lépésként allergiatesztet végezni. Persze akkor sem kell megijedni, ha a teszt pozitív, hiszen néhány trükk a segítségünkre siethet ekkor is.
Ilyen esetben fontos, hogy a macskát ne engedjük be a hálószobába, és igyekeznünk kell a lehető leghigiénikusabb környezetet teremteni magunk körül. Ez bizony sok takarítással, mosakodással és szellőztetéssel jár. Plusz allergia elleni gyógyszerekkel.
Etetés
Az etetést a cicus életkora határozza meg; a minőség állandó, a mennyiség és a tartalom viszont eltérő.
A kiscicák többször esznek naponta kisebb adagokat, miközben a felnőtt macskák általában napi két kisebb vagy egy nagyobb adagot kapnak. Ügyelni kell arra, hogy ne etessük túl őket, és hogy megfelelő minőségű tápot adjunk neki.
A tálkát minden nap mossuk el, gondoskodjunk a megfelelő vízmennyiségről, és fontos, hogy ne adjunk nekik sok tejet. Bármennyire is él bennünk az a kép, amikor egy angyali kis szőrgombóc tejet lefetyel, ez az ital hasmenést okozhat nekik.
Higiénia
Nemcsak a környezetünk, hanem a macska tisztán tartásáról is gondoskodnunk kell.
Természetes dolog például, hogy a cicusnak tavasszal vagy ősszel hullani kezd a szőre, éppen ezért ilyenkor érdemes gyakran kifésülni a bundáját. Ha kedvencünk sokat jár odakint, akkor át kell nézni a bőrét sebek, kullancsok és bolhák után kutakodva.
A kellemetlen szagok ellen a megfelelően kiválasztott és karban tartott alommal védekezhetünk. Ezt naponta kell takarítani és a tartalmát cserélni, ha pedig több macska van a háznál, célszerű mindegyiknek rendszeresíteni egy saját kis toalett-birodalmat. Ugyanis bármennyire is szeretnénk, nem fognak közösködni.
Összekarmolt bútor, pajkosság és agresszió
A macskák ugyanúgy harcolhatnak egymással, mint a kutyák, és egy-egy küzdelmet több dolog is előidézhet, kezdve a párzási hévtől a terület védelmén át a kicsit durvább játékig.
Nekünk, gazdiknak gondoskodni kell arról, hogy a macska ne érezze magát elhanyagoltnak, és hogy egy háztartáson belül ne idézzünk elő felesleges konfliktusokat; például közös alommal vagy tányérral.
A bútorok összekarmolása ellen három dolgot vethetünk be: a kaparófa mellett jó ötlet a karomvédő vagy a karmok rövidre vágása.