Kutyával és cicával a nyár is izgalmasabb egy fokkal, azonban a féktelen erdei mulatságnak, a kert felfedezésének és a hetyke sétának néha megvan a maga árnyoldala.
A kisállatok életét a jó idővel érkező hőség mellett a bolhák és a kullancsok is megkeserítik, amik ellen nem lehet eléggé védekezni, ha nem akarunk később még nagyobb bajt.
Melyik a veszélyesebb: kullancs vagy bolha?
A kullancs és a bolha olyan versenyt játszik kedvencünkön, amihez egyetlen gazdi sem asszisztál szívesen, hiszen a két parazita nemcsak fájdalmas, viszkető sebeket ejt a bőrön, de táplálkozásukkal együtt számtalan kórokozóval is megfertőzi ételadóját.
Ha mégis rangsorolni szeretnénk őket, akkor a győztes egyértelműen a kullancs, amely köztigazdaként halálos betegségeket is hordozhat. Bár néha csúnyábbnak tűnik a következménye, a bolhacsípés ezzel szemben enyhébb kimenetelű fertőzéseket terjeszt.
A kullancs ráadásul nemcsak a kutyára, hanem az emberre is veszélyes lehet, ezért érdemes fokozottan odafigyelni kedvencünkre kiruccanások előtt és után. Indulás előtt célszerű gondoskodni a megelőzésről, megérkezés után pedig az alapos ellenőrzésről.
Milyen betegségeket terjeszthetnek ezek a paraziták?
A bolha vér útján terjedő betegségeket terjeszt leginkább, és bár szerepet játszhat még a modernkori pestisjárványban is, ettől az európai állattartóknak azért nem kell annyira félniük.
A bolhacsípésre legtöbbször az hívja fel a gazdik figyelmét, hogy az állat vakarózni kezd, bőre kipirosodik, szőre korpássá válik. Az allergiás bőrgyulladás mellett macskakarmolási betegséget vagy épp kutyagalandférget is terjeszthet.
A kullancsot sokszor nehezebb észrevenni, hiszen ez a parazita ügyesen el tud bújni, és ha sokáig szívja a kutyus vagy a cica vérét, akkor babesiosis-t vagy Lyme-kórt is okozhat.
Odafigyeléssel és megelőzéssel azonban a kockázatokat lecsökkenthetjük. Bolhacsípésnél célszerű nemcsak a parazita elpusztításáról, hanem egy féregmentesítésről is gondoskodni; a kullancs eltávolítása után pedig figyeljünk a kedvencre, nem-e jelennek meg rajta aggasztó tünetek a csípést követően.
Mindkét esetben van lehetőség a megelőzésre, valamint használhatunk riasztószereket, amikről minden kedvenc esetében érdemes kikérni állatorvosunk véleményét.