Egyik előző cikkünkből mindenki megtudhatta, hogy mire kell ügyelnie, ha olyan háztartásban szeretne kutyust tartani, ahol kisgyermek is van; sőt, megismerhettük a legideálisabb kutyafajtákat, és azt, hogy a picinek miért is tesz jót egy kedvenc jelenléte a háztartásban.
Jogos ezek után a kérdés, hogy mi a helyzet a cicusokkal? El kell-e ajándékoznunk a doromboló aranyost csak azért, mert gyermekáldás elé nézünk? Magunkhoz vehetünk-e egy macskát, ha a lakásban már gyerek rohangál?
Nemcsak a kutya, hanem a macska is jót tehet a gyereknek
A tudomány siet először a segítségünkre, hiszen a legújabb kutatások megállapították, hogy megfelelő higiénia mellett egy állat jelenléte fontos lehet az ember személyiségfejlődése szempontjából.
Éppen ezért ne féljünk a macskától, és felejtsük el az olyan tévhiteket, mint hogy a cicus tartása miatt a pici allergiás lesz a macskaszőrre. Ez a hajlam vagy eleve megvan a gyerekben, vagy sem, ráadásul az érintettek sokszor csak a pollenszezonban produkálnak tüneteket.
Ha még azelőtt szeretnénk megbizonyosodni erről, hogy a cicát magunkhoz vesszük, akkor érdemes elvinni a gyermeket egy ismerőshöz, aki tart otthon macskát. Elég egy fél-egy óráig tartó játszadozás ahhoz, hogy kiderüljön az igazság.
Költségesebb, de biztosabb megoldást jelent az allergiavizsgálat, amire napjainkban már a legtöbb allergológiai osztály felkészült.
Elkaphat-e bacit a gyermek a cicától?
A másik kardinális kérdés a fertőző betegségek jelenléte, amelyről sok helyen azt olvashatjuk, hogy bonyodalmak egész sorát okozhatja. A valóság ezzel szemben az, hogy bár van egy pár betegség, amit a cica átadhatna a picinek, de rendkívül kicsi erre az esély.
Az érintett kórokozókat már ismeri a tudomány, sőt, hatékonyan képes ellenük védekezni. Egy megfelelően tartott, állatorvos által évente látott cicus nem tekinthető rizikófaktornak a háztartásban, és ha odafigyelünk a picire, akkor a problémákat jó előre meg lehet előzni.